Sprawdź inne informacje o
#IMC
Grupa rolnicza, działająca w Ukrainie zaoferowała akcjonariuszom wysoką ponad 9-proc. stopę dywidendę. Na jedną akcję przypadnie 0,63 euro, a termin wypłaty to 5 czerwca. Ze względu na fakt, że IMC jest spółką zarejestrowaną w Luksemburgu od dywidendy zostanie potrącony 15-proc. podatek. To siódma w historii dywidenda wypłacona przez firmę.
Do momentu wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie firma od 2016 r. regularnie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami. Teraz wypłata dywidendy była możliwa dzięki dobrym wynikom w 2024 roku oraz zmianom regulacji ukraińskich pozwalających na transfer zysków za granicę, pomimo trwającej wojny.
W 2024 r. IMC odnotowało 54,54 mln USD skonsolidowanego zysku netto wobec 21,03 mln USD straty rok wcześniej. Znormalizowany wynik EBITDA sięgnął 86,11 mln USD wobec 3,42 mln USD w 2023 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 211,29 mln USD wobec 139,45 mln USD rok wcześniej.
Jednocześnie spółka zaproponowała zmiany do statutu, które będą bardziej chronić prawa polskich inwestorów mniejszościowych. Dotychczas decyzję o potencjalnym delistingu zgodnie z prawem luksemburskim może podjąć rada dyrektorów. Teraz spółka zaproponowała, aby NWZA zaplanowane na 4 lipca zadecydowało o zmianie w statucie. Zgodnie z nimi postanowienie o ewentualnym wycofaniu spółki z giełdy ma podejmować walne zgromadzenie akcjonariuszy decyzją 90% głosów, przy obecności co najmniej 50% kapitału. Władze spółki deklarują, że spółka nie ma planów związanych z delistingiem.
W przestrzeni publicznej pojawiły się natomiast informację, że plan zakupu firmy miał Kernel, który złożył stosowne wnioski do ukraińskiego urzędu antymonopolowego. Przewodniczący Rady Dyrektorów IMC Alex Lissitsa poinformował, że w marcu toczyły się pomiędzy głównym akcjonariuszem IMC a Kernelem rozmowy o zakupie jedynie mniejszościowego pakietu akcji spółki. Do transakcji jednak nie doszło, a obecnie nie są prowadzone żadne rozmowy w tej sprawie. Sam Kernel nie udzielił komentarza na temat transakcji.
Pomimo trwającej wojny spółka z sukcesami realizuje bieżącą działalność operacyjną. IMC sfinalizowała prace związane z siewem upraw jarych we wszystkich gospodarstwach należących do Grupy i zasiała 24,8 tys. ha słonecznika oraz 65,1 tys. ha kukurydzy, podała spółka. Uprawy zajmują zbliżoną powierzchnię do wartości z ub.r. – 65,7 tys. ha kukurydza i 24,3 tys. ha słonecznik.
Żniwa upraw jarych rozpoczną się we wrześniu, a w lipcu spółka rozpocznie żniwa pszenicy ozimej, zasianej na obszarze 20,7 tys. ha.
Zainteresowany spółką?
Za wizerunek medialny spółki odpowiada InnerValue.
Skontaktuj się z opiekunem w relacjach inwestorksich.
Andrzej Szurek